Kas yra fontanas?

Fontanas – tai vandens srovė kylanti į viršų, krentanti į apačią, specialiai tam sumontuota įranga. Fontanas (iš lotynų kalbos) – šaltinis, versmė. Anksčiau fontanai buvę geriamo vandens ir vėsos šaltiniai, nes oras šalia vandens visada gaivinantis, šviežias bei švarus. Šių laikų fontanai tapo aplinkos puošmena bei unikaliais architektūriniais kūriniais. Fontanus dažnai puošia skulptūrinis dekoras. Fontanai daugiau paplitę visuomeninės paskirties objektuose. Dauguma Lietuvos miestų, dvarų, upių, prekybos centrų puošia įrengti fontanai. Fontanai mėgstama žmonių susitikimų vieta. Būnant šalia fontanų ir besiklausant vandens skleidžiamo garso, patiriamos malonios emocijos. Fontanai patalpose drėkina orą. Fontanų įrengimas gana sudėtingas procesas, reikalaujantis tam tikrų žinių ir patirties. Fontanai turi atskirą vandens rezervuarą arba rezervuarus, su įvairiomis vandens ir povandeninės šviesos kompozicijomis. Fontanų vanduo, dažniausia kaip ir baseinų, būna filtruojamas ir dezinfekuojamas vandens priežiūrai skirtomis priemonėmis, kad užtikrinti higienos reikalavimus. Vystantis technologijomis vis dažniau fontanų įrengimuose naudojama modernesnė, automatizuota įranga: fontano veikimas tam tikru laiku ir skirtingomis vandens bei šviesos kompozicijomis, vandens papildymas ir persipylimas, vandens srovių skirtingų aukščių valdymas, vandens srovių pagal vėjo greitį reguliavimas, vandens priežiūros priemonių matavimas bei dozavimas ir daug kitos įrangos.

Kodėl fontanai?
Fontanas turi unikalių savybių: jis kuria geras emocijas, suteikia ramybę, jis gali būti meno kūrinys, fontane nuolat judantis vanduo lyg nesibaigiantis šokis, nepakartojama choreografija. Kiekvienas fontanas susideda iš įvairių purkštukų, povandeninių šviestuvų, siurblių, valdymo sistemų ir įvairių kitų komponentų. Tai yra ne vien tik įranga, bet nuostabus inžinierijos darbas, atliekantis ne vien tik mechaninį darbą, bet ir puikus dizaino, interjero ar eksterjero dalis. Fontanas vienas iš elementų, norint harmonizuoti aplinką. Fontanai gali būti įvairiausių formų ir dydžių tiek vidinėse, tiek ir išorinėse patalpose. Fontanai gali būti skirtingų rūšių ir stilių. Fontanai labai populiarus elementas, nes atneša į patalpas vandens energiją. Be to, vanduo - senas gerovės ir turto simbolis. Veikiantis fontanas išsklaido sveikatai neigiamus jonus patalpoje ir pagerina oro stovį - oras tampa drėgnesnis. Tai viena iš priežasčių, kodėl norime įnešti į vidines patalpas vandens fontaną. Daugelyje patalpų per sausa. Sakoma, kad patalpoje esant per daug sausam orui atsiranda visokių, su sveikata susijusių problemų.
Geriausia vieta vidinių patalpų fontanams yra:
Rytuose – sveikata ir šeima.
Pietryčiuose – perteklius ir gerovė.
Šiaurėje – karjera ir gyvenimo kelias.
Kad neapsirikti siūlome įsirengti po fontaną visose aukščiau išvardintose vietose...

Straipsnis apie fontanus
Fontanai nuo senų laikų buvo naudojami tiek tiekti vandenį į miestus, tiek ir kaip dekoracija miesto ir privačiuose soduose. Pirmieji fontanai randami Graikijoje, Persijoje, Italijoje bei Indijoje.
Nemažai fontanų puošia tvenkinius, dekoratyvinius baseinus, lauko baseinus. Dažnai fontanus puošia puošnios skulptūros.

Šokantys ir muzikiniai fontanai. Vystantis pažangioms technologijoms nemažai išradimų yra panaudojama ir įrengiant fontanus. Jau praeitame amžiuje atsirado keičiantys spalvas, srovės aukštį, greitį ir kryptį fontanai. Tokie fontanai keičia miestų bei prekybos centrų įvaizdį, puošia koncertus ir įvairius renginius. Technologinės naujovės leidžia atlikti sudėtingiausias užuotis tiek lauko, tiek ir vidaus sąlygomis, todėl atrandama vis daugiau galimybių interjerui papuošti. Ypatingą judesio ir spalvų žaismą sukelia laminariniai purkštuvai, imituojantys vandens judėjimą, panašų į ping pongo kamuoliukų šuoliavimą. Papildomai pati vandens srovė yra apšviečiama tiesiogiai iš purkštuvo, todėl nenaudojami jokie išoriniai žibintai – sukuriamas sunkiai paaiškinamas reginys.Kadangi fontanas yra tam tikra prasme technologijos ir meno kūrinys, judantys ir šviečiantys efektai neabejotinai kuriami kiekvienam objektui atskirai ir individualiai.

Fontanų technologja
Šiuolaikiniai fontanai daugiau nenaudoja gravitacinio spaudimo jėgos vandens srovei sukelti. Dažniausiai fontanas - tai atkiras vandens rezervuaras su autonomine filtravimo – dezinfekcine sistema. Vanduo srauto efektams tiekiamas spaudiminiais siurbliais, o apšvietimą sukelia elektriniai 12V žibintai ar šviesolaidinės sistemos.
Vandens apšvietimas turi būti derinamas su būsimojo fontano paskirtimi bei dizainu.
Kad vanduo fontane būtų visą laiką vienodame lygmenyje, yra įrengiamos vandens persipylimo ir automatinio papildymo sistemos. Lauke sumontuotiems fontanams diegiamos vėjo bei kritulių kontrolės sistemos.
Visa fontanų įranga paprastai montuojama specialioje patalpoje po fontanu arba šalia esančio pastato rūsyje. Nedideliems fontanams galima įrengti ir autonominį fontano aptarnavimo bloką, montuojamą greta fontano arba tiesiog fontano konstrukcijoje.
Bet kokiems viešiesiems fontanams reikia skirti ypatingą dėmesį vandens valymo – dezinfekcijos sistemoms. Esant nekokybiškai vandens valymo – dezinfekcijos sistemai, uždarame vandens telkinyje formuojasi daug keksmingų žmogui mikroorganizmų, galinčių sukelti nemalonių padarinių. Yra buvę liūdnų atvejų, kai žaizdami fontano vandenyje vaikai jo ragaudavo, atsigerdavo, vėliau susirgdavo rimtomis žarnyno ligomis.
Kiekviename fontane siūlome įrengti vandens filtrą, (išvalo nešvarumus vandenyje iki 20 mikronų), UV sterilizatorių (naikina vandenyje gyvenančias bakterijas, mikroorganizmus ir dumblius), vandens ozonavimo sistemas (kaip ir chloras, šios sistemos skatina oksiduotis organinius junginius, paversdamos juos į druskas – negyvus junginius, kuriuos vėliau išvalo filtravimo sistema). Fontano įrangą kontroliuoja automatiniai valdymo blokai, todėl fontaną reikia aptarnauti retai.

Šventiniai fontanai
Daugelyje šalių fontanai yra miestų švenčių bei koncertų neatsiejama dalis. Vasaros metu jie puošia miestų aikštes, pajūrio kurortus ir kitas viešąsias vietas, sukurdami nemažiau įspūdingus reginius nei fejerverkai.
Tokius fontanus gali naudoti ir poilsio zonos bei kaimo turizmo sodybos prie vandens, įleisdami į telkinį plaukiojančius fontanus. Tai gana nebrangus ir patogus būdas praturtinti aplinką viliojančiais vandens ir šviesos efektais.

Vandens kokybės padariniai
Šiuolaikiniams fontanams reikia geros kokybės vandens. Nepaisant fakto, kad kai kurie fontanai yra sukurti ir sumontuoti ne prausimuisi, o kaip architektūrinės dekoracijos, žmonės vis tiek neretai iš jų geria, prausiasi veidą ar rankas. Fontano vanduo gali turėti bakterijų, kurios sukelia žarnyno ligas ir kitus negalavimus. Todėl minimalūs vandens kokybės standartai yra būtini, nesvarbu, kokiu tikslu naudojamas fontanas.
Teoriškai, stovinčiame vandens telkinyje žmonės neturėtų praustis, nes dauguma statytojų nėra įrengę filtrų ar sanitarinių įrenginių. Bet realybė yra kitokia. Fontanuose žmonės plauna rankas, kojas, prausia savo augintinius ir t.t. dėl to į fontanų vandenį patenka įvairios bakterijos, kurios sukelia įvairas žarnyno ir kitas ligas. Tuo tarpu kiti žmonės, ypač vaikai, žaisdami fontane, mėgsta gurkšnoti jo vandenį. Todėl ypatingai viešo naudojimo fontanus reikia aptverti. Jei vanduo yra abejotinos kokybės, fontanai turėtų būti atitverti nuo žmonių taip, kad jie neturėtų jokių kontaktų su vandeniu.